Viena iš pagrindinių dantų ligų

Dantų kariesas – tai lėtinė liga, kurios metu maistinių angliavandenių bakterinės fermentacijos metu atsiradę pašaliniai produktai sukelia lokalinį danties jautraus kietojo audinio irimą.
Taip yra suardomas kietasis danties audinys ir atsiranda ėduonis. Tai labiausiai paplitusi lėtinė liga pasaulyje, kuria serga 80 proc. visų gyventojų. Ne visuose regionuose kariesas yra vienodai paplitęs. Ankstyvosios danties irimo stadijos pirminio karieso atveju ėduonies progresavimas gali būti sustabdytas, o jo pažeistas dantis – visiškai atkurtas, jei buvo sumažinti daugybiniai jo atsiradimą lėmę veiksniai.
Didžiausiai karieso rizikos grupei priskiriami moksleiviai. Lietuvoje į šią rizikos grupę papuola ir vyresni nei 30 metų žmonės. Vidurio Europos šalyse atlikus reprezentatyvią apklausą apie dantų sveikatą ir burnos ertmės higieną paaiškėjo, kad net 81 proc. Lietuvos gyventojų nepakankamai rūpinasi savo dantimis. Jie nurodė, kad norėdami išvengti dantų ėduonies turėtų dažniau apsilankyti pas savo odontologą, kad šis kaip galima anksčiau identifikuotų galimas problemas ir pasiūlytų reikiamas jų prevencijos priemones. Apklaustieji sako, kad ir jie patys turėtų labiau rūpintis savo dantimis – ne tik juos valyti, bet ir naudotis tarpdančių siūlu, skalauti specialiu skysčiu bei kt.

Ėduonies formavimasis yra ištisinis nuoseklus procesas, apimantis visa eilę etapų, pradedant nedidelėmis ankstyvojo ėduonies dėmelėmis, kurios laikui bėgant tampa kariozinėmis ertmėmis. Kiekvieno valgymo metu mūsų burnoje esančios bakterijos skaido maistinius angliavandenius, dėl ko išsiskiria kenksmingos rūgštys. Didėjant rūgštingumui, mažėja pH lygis ir taip sukeliama danties kietųjų audinių demineralizacija. Dantys yra nuolatinėje demineralizacijos ir remineralizacijos procesų įtakoje, be to, yra veikiami mūsų mitybos bei burnos higienos įpročių. Demineralizacijai vykstant sparčiau nei remineralizacijai, gali atsirasti ankstyvasis ėduonis – mažos baltos dėmelės. Yra svarbu tai, kad pritaikius tinkamas priemones, ankstyvojoje stadijoje galima ne tik ėduonies prevencija, tačiau ir pažeisto danties atkūrimas. Tačiau nesulaukę tinkamos priežiūros dantys ir toliau silpsta, netekdami struktūrinio vientisumo, kol galiausiai susiformuoja ėduonis. Laimei, negailestingas ligos progresavimas per visas jos raidos stadijas nėra neišvengiamas.

Lizingas

Vilniaus odontologijos centras

2016 m. sausio mėnesį duris atvėręs modernus odontologijos centras sostinėje, kuriame teikiamos visos šiuolaikinės odontologijos paslaugos – nuo dantų balinimo iki aukščiausios kokybės estetinio protezavimo ir sudėtingų implantacijos operacijų.

Top